Home / Υδατοσφαίριση / Νέα Υδατοσφαίρισης / Τα νέα της ανδρικής ομάδας Υδατοσφαίρισης / 2η Αγωνιστική Α2 Ανδρών 2009 Κέρκυρα – Ν.Ο.Σύρου : 5 – 6

2η Αγωνιστική Α2 Ανδρών 2009 Κέρκυρα – Ν.Ο.Σύρου : 5 – 6

Για πολλούς όπως και για τον Αθηναϊκό αθλητικό τύπο την έκπληξη της 2ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής πέτυχε ο Ναυτικός Όμιλος Σύρου κερδίζοντας στην Κέρκυρα την ομώνυμη ομάδα. Εν αντιθέσει με το προηγούμενο και πρώτο παιχνίδι του ΝΟΣ στην Α2 σε αυτό η ομάδα έδειξε ένα πολύ διαφορετικό πρόσωπο, πρόσωπο που όλοι θέλουμε να πιστεύουμε ότι θα είναι το ίδιο για τα επόμενα παιχνίδια στην κατηγορία.

Σχεδόν από την αρχή του παιχνιδιού η ομάδα ήταν μπροστά στο σκορ και η μοναδική περίπτωση που απειλήθηκε ήταν 1.40 πριν το τέλος του παιχνιδιού και αυτό για την ισοφάριση του αγώνα. Αναλυτικά ο αγώνας κύλησε με 1-1 τα γκολ για την πρώτη περιοδο,1-3 για την δεύτερη, και 3-2 για την τρίτη. Στην τέταρτη περίοδο δεν υπήρξε αλλαγή του σκορ καθώς η άμυνα του ΝΟΣ είχε κλειδώσει την αντίπαλη επίθεση στο 5, που ήταν και ο αριθμός των γκολ που πέτυχε η Κέρκυρα.

Πολύ γρήγορα από το πρώτο λεπτό του αγώνα και στο 7.19 της πρώτης περιόδου η Κέρκυρα προηγήθηκε στο σκορ με  τον αρχηγό της Τριαντάφυλλο. Ο ΝΟΣ αντιδρά σχετικά γρήγορα με τον Κοράκη ισοφαρίζοντας στο 6.02.

Τα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου κύλησαν με δυνατές μάχες και από τις 2 ομάδες, στο 4.12 όμως έρχεται ο Συριανός πιτσιρικάς γέννημα του ΝΟΣ Λουδάρος Θοδωρης να κάνει το 1-2, να βάλει την ομάδα μας μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά και έτσι να μην το ξαναχάσει μέχρι το τέλος του παιχνιδιού. Ακολούθησαν 2 διαδοχικά γκολ από τον Κοκκάλα και τον Κοράκη για να γίνει το σκορ 1-4 υπέρ της Σύρου και να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με γκολ του Παπανελόπουλου από την αντίπαλη ομάδα στο 2-4.

Ο ΝΟΣ ξεκίνησε παρά πολύ δυναμικά και στην τριτη περίοδο του δευτέρου ημιχρόνου με Κοράκη και Κοκκάλα αυτή την φορά να κάνουν το 2-6. Εκεί το παιχνίδι ενώ φαινόταν να έχει κλειδώσει για τον ΝΟΣ ο ένας από τους 2 διαιτητές του αγώνα είχε διαφορετική άποψη. Σε 4 λεπτά η Κέρκυρα σκόραρε 3 φόρες χρεώνοντας ο Κυριος Βασιλειου την ομάδα μας με 3 διαδοχικές αποβολές και δίνοντας την ευκαιρία στον αντίπαλο να βάλει και τα 3 της γκολ στον παίχτη παραπάνω και με το σκορ να γίνεται 5-6, 2.16 πριν το τέλος του οκταλέπτου.

Η τέταρτη περίοδος εκτός από τις δυνατές μάχες, κύλησε πολύ γρήγορα καθώς στο φύλλο αγώνος δεν χρεώθηκε τίποτα παραπάνω εκτός από το πέναλτι που κέρδισε η Κέρκυρα στο 1.40 και της δόθηκε η ευκαιρία να ισοφαρίσει σε εκεινο σημειο το παιχνίδι. Ο πρώην φουνταριστός της Πάτρας αναλαμβάνει να εκτελέσει το πέναλτι, αποκρούεται από τον τερματοφύλακα της Σύρου Θεοδωσίου και εκεί όλα τελειώνουν. Ο Ναυτικος Όμιλος Σύρου είχε στις αποσκευές του τους 2 βαθμούς της νίκης που τον ανεβαζουν στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Προπονητής: Μίραλης

Τα γκολ για την Κέρκυρα: Παπανελόπουλος 2 και Τριαντάφυλλος, Γεωργαρας, Κουρουπης απο 1.

Για τον Ν.Ο.Σύρου: Κοράκης 3, Κοκκάλας 2 και Λουδάρος Θοδωρής 1.

12. Νηρέας Χαλανδρίου 0 (2-15)

*Δεν υπολογίζεται ο αγώνας Ηλυσιακός – Ιωνικός Νίκαιας (εκκρεμεί απόφαση του Αθλητικού Δικαστή).

10:9 (1η αγ.)

Επόμενο παιχνίδι του ΝΟΣ για το Κύπελλο Ελλάδος με αντίπαλο την Ν.Ε.Πατρών την Τετάρτη 28/01 στις 14:00.