Δελτίο Τύπου UNDERWATER TARGET SHOOTING

Στο αθλητικό κέντρο Villagio Olimpico του Lignano Sabbiadoro στην βορειοανατολική Ιταλία έλαβαν χώρα οι δύο μεγάλες διοργανώσεις της Υποβρύχιας Σκοποβολής για το 2016 από 9 έως 13 Νοεμβρίου 2016.

* CMAS UNDERWATER TARGET SHOOTING OPEN EUROPEAN CHAMPIONSHIP 2nd EDITION

* CMAS UNDERWATER TARGET SHOOTING WORLD CUP FOR CLUBS 1nd EDITION

Η χώρα μας εκπροσωπήθηκε από 5 αθλητές στην Εθνική Ομάδα Υποβρύχιας Σκοποβολής , ενώ στην κατηγορία των CLUBS ο Ναυτικός όμιλος Σύρου εκπροσωπήθηκε με 5 Αθλητές .

Οι Ελληνική αποστολή αποτελούμενη από τους Τοπούζογλου Κατερίνα, Κρητικού Ουρανία, Δούναβη Γιώργο, Παπακωνσταντή Κώστα και Καλογερόπουλο Βασίλη αγωνίστηκε διαδοχικά στα αγωνίσματα και των δύο πρωταθλημάτων καταφέρνοντας ανάμεσα σε 60 αθλητές να κατακτήσει 7 μετάλλια.

Τις διακρίσεις στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα άνοιξε η Ουρανία Κρητικού με την κατάκτηση της 3ης θέσης στην ακρίβεια γυναικών κάνοντας ταυτόχρονα και Πανελλήνιο Ρεκόρ Γυναικών με 2680 βαθμούς, ενώ στην συνέχεια η Κατερίνα Τοπούζογλου κέρδισε το πρώτο χρυσό μετάλλιο για την χώρα μας στο αγώνισμα του διάθλου των γυναικών και έγινε άξια Πανευρωπαϊκή Πρωταθλήτρια με 5 βολές εύστοχες εκ των οποίων 4 ήταν έγκυρες βάση του χρόνου 3’ 15’’. Στο ίδιο αγώνισμα των ανδρών Παπακωνσταντής και Καλογερόπουλος άγγιξαν την 3η Θέση έχοντας 5 έγκυρες βολές και ίδιο χρόνο, με τον Καλογερόπουλο να κατακτά την 3η θέση με διαφορά 16 εκατοστών του δευτερολέπτου.

Τις διακρίσεις του Παγκοσμίου Κυπέλλου άνοιξε και πάλι γυναικεία παρουσία, η Κατερίνα Τοπούζογλου αυτή τη φορά ανέβηκε στην 2η θέση στο αγώνισμα του διάθλου με 4 έγκυρες βολές (2’ 58’’) και στην 2η θέση στο αγώνισμα του Super Biathlon με 540 βαθμούς , καθιερώνοντας το όνομα της ανάμεσα στα μεγάλα ονόματα της παγκόσμιας σκοποβολής. Ο Κώστας Παπακωνσταντής κάνοντας μια φοβερή εμφάνιση κατέκτησε την τρίτη θέση στο αγώνισμα του Super Biathlon στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα των ανδρών με 1188 Βαθμούς, αυξάνοντας τον αριθμό των μεταλλίων.

Την τελευταία ημέρα των αγώνων ήταν τα ομαδικά αθλήματα για το Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα αλλά και για το Παγκόσμιο Κύπελλο ομίλων. Η Εθνική Ομάδα των ανδρών αποτελούμενη από τους Δούναβη ,Παπακωνσταντή και Καλογερόπουλο με νέο Πανευρωπαϊκό ρεκόρ ανέβασε την χώρα μας στην πρώτη θέση της Ευρώπης και χάρισε το χρυσό μετάλλιο στους αθλητές μας με 2965 βαθμούς.

Ο Ναυτικός Όμιλος Σύρου κατέκτησε την 8η Θέση στο Παγκόσμιο Κύπελλο Ομίλων ανάμεσα σε 19 συλλόγους.

Η αποστολή αυτή κρίνεται πολύ επιτυχημένη μιας και όλοι οι αθλητές κατάκτησαν μία θέση στο βάθρο.15000021_359163997768337_6886005315872654033_o15068954_10207721995634069_807533856162971812_o

About Ναυτικός Όμιλος Σύρου

Η Ιστορία του Ναυτικού Ομίλου Σύρου ξεκινάει ουσιαστικά από το 1893, ήταν το δεύτερο κωπηλατικό σωματείο του ελληνικού κράτους

Check Also

Ολοκληρώθηκε με επιτυχία ο ‘’Διασυλλογικός Αγώνας Παράκτιας Αλιείας με φελλό από Λιμενικές Εγκαταστάσεις’’

Το Σάββατο 24 και την Κυριακή 25 Νοεμβρίου 2018, ο Ναυτικός Όμιλος Σύρου διοργάνωσε υπό …